מה חשוב לדעת לפני שמשקיעים בנדל”ן בחו”ל?

Rate this post

הפרסומים האחרונים בדבר השקעות הנדל”ן בחו”ל עודדו אתכם לגשת למנהל הבנק, להעביר סכום לעו”ש ולחתום על חוזה עם אחת מיזמיות הנדל”ן בברלין? חכו עוד שנייה.

אל תשקיעו לפני שקראתם את כל הטיפים ששיתף איתנו אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי. לפני שמשקיעים, חשוב להכיר היטב את החברה השותפה עמכם בהשקעה זו ולבחון את ההיבטים השונים של בחירה בחברה זו או אחרת. אז מה חשוב לדעת לפני שמשקיעים בנדל”ן בחו”ל?

היכן מופקד הסכום אותו שלחתם מעבר לים?

berlin-1512296_640

גם אם נראה לכם כי מדובר בהשקעה נמוכה יחסית, של מאתיים או שלוש מאות אלף דולרים, במיוחד ביחס למיליוני דולרים שאולי כבר השקעתם בעבר בדירות בארץ, חשוב לוודא כי הכסף בטוח.

חברות רבות, ביניהן גם חברות ישראליות, מנסות לגייס כספים לפרוייקטים עתידיים שאינם תמיד יוצאים אל הפועל. גם אם אין המדובר בהונאה מכוונת, הכסף עשוי לעבור ידיים רבות מדי, ובמקרה בו העסקה אינה יוצאת לפועל – לא לחזור אל המשקיעים.

קובי מסביר, “חשוב, לפני שאתם רושמים צ’ק שמן, לבדוק האם הכספים נשארים בחשבון נאמנות עד שהפרוייקט מוכן. האם קיימות ערבויות מתאימות לכספים ויש עו”ד המגבה את הדיירים ואינו מייצג רק את היזם. האם כל המסמכים חתומים באישורי נוטריון. חשוב לבדוק כי אכן החוזה כולל סעיף בו עסקה שלא יצאה לפועל מבוטלת, והנכם זכאים לקבל באופן מידי את כל הסכום שהשקעתם בעסקה”.

בדקו את שיקולי המיסים בארץ ובחו”ל

לישראל הסכמים בינלאומיים הנוגעים להעברת כספים בחו”ל. חלק מן ההעברות עשויות להיחשב לאירוע מס ולכן יש לדווח על העסקה עוד לפני שהעברתם את הכספים ולקבל אישור מתאים ממס הכנסה.

כמו כן, לעתים חוקי המס על השקעות זרות במדינת היעד בה אתם משקיעים עשויים להוות שיקול משמעותי בהחלטה לבצע את הרכישה ולהשפיע על התשואה שתקבלו.

כמו כן, הוצאות מסוימות ניתנות לקיזוז בשתי המדינות, וכדאי להכיר גם את החוקים בתחום זה. התייעצו עם רואה חשבון הבקיא בחוקים של שתי המדינות לפני ביצוע כל פעולה.

glasses-983947_1280

בדקו את מיקום הנכס ואת מצבו

“גם אם מדובר בבניין שעדיין לא נבנה, נסו לגלות יותר פרטים על השכונה בה אתם משקיעים”, ממליץ אורן קובי. מה אחוזי הפשיעה בה, ומה האחוז של דירות ריקות? האם מדובר באזור שמרבית הדיירים בו הם בעלי רמה סוציואקונומית נמוכה, בינונית או גבוהה? לעתים קיימת תכנית פיתוח עירונית שתעלה את מחיר הנכס, או לחלופין מתוכנן שינוי שישפיע לרעה על מחיר הנכס.

נסו לקבל את מירב הפרטים ממתווכים מקומיים או באמצעות אתרי אינטרנט רלוונטיים. קובי מסכם, “השקעות נדל”ן יכולות להיות החלטה נבונה אם מצאתם פרטנר אמין ועסקה מוצלחת במיקום טוב. חשוב לעבוד עם חברות אמינות ומנוסות, ולא להתפתות לחברות המבטיחות תשואה גבוהה, אך מעולם לא סיימו פרוייקט אחד”.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*