איך בונים מודל השקעה בברלין?

Rate this post

“ברלין היא אחת הערים המיוחדות ביותר בעולם מבחינת החקיקה לטובת שוכרי הדירות” מספר לנו אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי.

berlin-cathedral-1882397_640

“בעוד בעולם כולו מחירי השכירות מרקיעי שחקים, ובעלי הבתים מעלים את דמי השכירות מדי שנה, במיוחד בקרב שוכרים המעוניינים להישאר בדירה לאורך זמן, בברלין קיימת חקיקה מחמירה בדבר מחיר השכירות וניתן להעלותו ב-15% בלבד במשך שלוש שנים”.

“הדיירים בברלין מודעים היטב לזכויותיהם. גם דיירים שבמקור הגיעו לגרמניה מרחבי אירופה מנצלים את החקיקה הזו לטובתם, ונשארים באותה הדירה לאורך שנים. מבחינת בעל הבית התשואה נמוכה יותר, משום שמחירי הנכסים ממשיכים לעלות בקצב של כמעט 10% לשנה, אך דמי השכירות עולים רק ב-5% בממוצע לשנה. עם זאת, ברלין מבטיחה למשקיע יתרונות אחרים – אחוז הדירות הריקות בה נמוך משמעותית מאזורים אחרים בעולם, ובעלי הדירות נהנים מקשר ארוך טווח עם הדיירים המתגוררים במקום”.

אז מה מודל ההשקעה הנכון בברלין?

קובי ממשיך ומסביר, “יש הרוכשים דירה אחת בלבד, ומקווים שמחירי השכירות יעלו אט אט. הם גם מרוויחים בטווח הרחוק מעליית מחיר הנכס, שיימכר בסוף תקופת ההשקעה במחיר גבוה יותר מזה שרכשו אותו. אך המודל הנכון להשקעה בברלין אינו בדירה אחת, אלא דווקא ברכישה של מבנה שלם עם מספר דירות. כך, לא מדובר רק על עליית מחיר של יחידה אחת, אלא של מספר יחידות, ובעתיד ניתן יהיה למכור את הבניין כולו או לממש את הרווח בחלק מהיחידות, ובאחרות – להמשיך ולקבל תזרים מזומנים חודשי”.

עושה את זה כבר שנים

document-428335_640

אורן קובי למד לזהות את מודל ההשקעה הנכון כבר לפני שנים. מעקב אחר מחירי הנכסים לאורך העשור האחרון ושינויי החקיקה שנועדו להקל על משקיעים מבחוץ להיכנס לשוק הנדל”ן התוסס בברלין, מנבאים טובות. “קיים מחסור עצום של דירות בברלין.

יש הגירה חיובית מכל רחבי אירופה של שוכרים פוטנציאליים, שמעדיפים שלא לרכוש נכס בשלב הנוכחי. העיר עוברת מגמה מאוכלוסייה מבוגרת לצעירה יותר ובעלת משאבים, והפוטנציאל עבור המשקיעים בברלין הוא עצום”.

לסיכום, המשקיע הישראלי כבר גילה את ברלין, ומשקיעים נוספים מרחבי העולם נוהרים אליה. מחירי הנכסים ממשיכים לעלות, וכל שנה נוספת בה מתמהמהים במקום לקנות נדל”ן בברלין, עשויה לגרום לכם להחמיץ את חלון ההזדמנויות הזה, שאולי לא יחזור כפי שקרה בשוק הנדל”ן בניו יורק בעשור האחרון.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*