אורן קובי: “תחום המלונאות באירופה חם מתמיד” – כל מה שאתם צריכים לדעת

Rate this post

השקעה בנדל”ן בחו”ל מתחלקת לשני אפיקים עיקריים. הראשון, הוא השקעה בנדל”ן מניב, כלומר השקעה בנכסי מקרקעין אשר מניבים תשואה על ידי גביית דמי שכירות. האפיק השני, והוא הנושא שלנו כעת, הינו השקעה בנדל”ן יזמי. מדובר בהשקעה בה יזם מעוניין להקים פרוייקט נדל”ני מסוג זה או אחר, ומגייס לשם כך כסף ממשקיעים שיוכלו ליהנות מאפסייד גבוה בעת מכירת הנכס.

אחד מן האופציות המעניינות להשקעה היום היא השקעה בנדל”ן יזמי של הקמת בתי מלון באירופה. לפי יזם הנדל”ן אורן קובי, התיירות באירופה פורחת: ערים רבות באירופה נהנות משפע בתיירים, וכולם צריכים מקום לישון בו. גם ערים שבעבר לא נחשבו תיירותיות, פתאום נהנות מזרם של תיירים, וזאת עקב פרסום אפקטיבי באינטרנט וכן עקב פתיחה אסטרגטית של שדות תעופה נוספים במדינות רבות באירופה, באיזורים שבעבר לא חשבו אפילו למקם בהם שדה תעופה, וזאת בצירוף עם טיסות לואו-קוסט ישירות אל אותם איזורים.

לפי אורן קובי, המאמץ הכרוך בהקמתו של מלון באירופה, קטן בהרבה מן המאמץ הנדרש בישראל: בישראל עמוסת הביורוקרטיה, הקמת מלון היא עסק שיזם מתחיל כדי שהילדים שלו ימשיכו אותו ביום מן הימים, שהרי מדובר בתהליך של עשרות שנים. כמו כן, הארנונה הגבוהה, הכשרות, הרגולציה בתחומים רבים, כל אלו שוחקים את הרווחיות של בתי מלון בישראל, וזאת על אף היותם יקרים במיוחד לעומת מקביליהם באירופה. באירופה מדובר בעסק פשוט באופן יחסי לתהליכים המורכבים בישראל, ואף עם מתח רווחים גבוה יותר.

העלייה של תיירות באירופה בערים בהן התיירות הייתה חלשה עד לא קיימת בעבר, יצרה דרישה למלונות “יש מאין” בערים רבות ברחבי היבשת. היזמים המקומיים לעתים נתקעים ללא יכולת לגייס משאבים, וכאן מצויה הזדמנות למשקיעים אשר רוצים ליהנות מאפסייד יפה על השקעתם. לפי אורן קובי, על ידי איתור נכס אטרקטיבי בצורה שקולה ואחראית, ניתן להשיא רווחים יפים על ההשקעה, אשר כרוכה באפס התעסקות לאורך התקופה היזמית, ומכירת הזכויות בנכס לאחר סיום הפרויקט ברווחים גבוהים.

בישראל, רכישת דירה היא עסק לעשירים. אנשים שצברו סכומים של מאות אלפי שקלים בישראל, עדיין רחוקים מאד מרכישת דירה בבעלותם. עם זאת, סכום כזה ייקח אותם רחוק באירופה, שם המחירים מצויים על סקאלה אחרת לגמרי, ואפילו להפוך לבעלים חלקי של בית מלון משלהם. לפי היזם אורן קובי, מי שצבר חיסכון יפה, יכול להפוך ליזם נדל”ן בעצמו, ותוך כמה שנים לעשות תשואה גבוהה על החיסכון שלו, גבוהה יותר מכל אפיק השקעה סביר אחר, ובסוף התהליך להגיע למצב שיש לו את הכסף לקנות בית משלו בישראל.

לפי אורן קובי, השקעה בבתי מלון בהחלט יכולה להשתלם ולקדם את המשקיעים. עם זאת, יש לעשות זאת רק עם היוועצות במומחים, שידעו לברור את הפרויקטים הנכונים, וידעו איפה מצוי האיזון הנכון בין רווח לסיכון.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*